Başa Dön

Vinç

Vinç

VİNÇ NEDİR?

Bina inşaatlarında, büyük iş fabrikalarında, tersanelerde ağır bir yük veya iş parçasını kaldırıp başka bir yere koymak için kullanılan kancalı, halatlı, motorlu bir iş makinası. Vinçlerde ağır bir yükü yükseğe kaldırmak için uzun bir kol üzerine monte edilmiş makara ve halatlardan istifade edilir. Halatların sarıldığı makara sayısı vincin kaldıracağı yüke bağlı olarak değişik sayıdadır. Vinçlerin ağır bir yükü kaldırma yanında, dik ve yatay olarak hareket ettirme özelliği de vardır. Vincin bu hareketlerini üzerinde bulunan motorlar sağlar. Vinçler umumiyetle dizel-elektrik veya yalnız elektrik motorlarla çalışırlar. Büyük ve ağır yük taşıyan güçlü buharlı makinalarla çalışan vinçler de vardır. Elle çalışan vinçler küçük kaldırma kapasitesinde caraskal tipi olanlardır.

Vinçler şekilleri ve yaptıkları işler bakımından sınıflandırılırlar. Bunların yanında diğer bir sınıflandırma da kaldırabildikleri en fazla yük miktarına göre yapılmıştır. Bu sınıflandırmada vinçler 1 tondan 1000 tona kadar değişen büyüklüktedirler.

VİNÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Alacağınız vincin özelliklerine bakmadan direk fiyat sayfasına bakıldığı takdirde,ihtiyacınız olan vinci belirlemeden yanlış bir vinç alımına yada optimize mühendislik çalışması yapılmış vinç tekliflerini değerlendirmemiş olursunuz.

Yanlış bir vinç seçimi; sürekli arıza çıkaran, servis hizmeti alınamayan,ihtiyacınız dışında bakım enerji vs. konularda ölü yatırım yapmanıza sebep olmaktadır.

Özellikle köprü vinçlerinin kaldırma ve yürütme rediktör gruplarının standart ve bilindik marka olmasına dikkat edilmelidir.Köprü vinçlerinde mekanik olarak doğabilecek arızalarda bilindik marka rediktör kullanılması durumda yedek parça temini ve hızlı olur.(vinc üretici firmasına bağımlı kalınmaz).

Vinç ve caraskal alırken özellikle dikkat edilmesi gereken husus seçeceğiniz vincin veya caraskalın FEM sınıfı normlarına uygun olmasına özen gösterilmeli.Kısaca FEM normları günlük çalışma saati ve tam kapasitede çalışma sayısına göre belirlenir.

Tekliflerde Fem sınıfları teklif veren bazı firmalar yalan yada yanıltıcı beyan olabilir.Bunu anlamanın en iyi yolu,alacağınız tekliflerde Fem normlarınıda yazılmasını istemenizdir.Örneğin halat çapı,halat donamı,tambur çapı,tekerlek çapı,kanca çapı ve hızı,motor kw vs.

VİNÇ KULLANMA TALİMATI

1- Kullanım öncesi yapılacak kontroller :

1.1 Vincin; ray bağlantılarını,

1.2 Halatın Sağlam Olup Olmadığını,

1.3 Halat ile kanca bağlantısını,

1.4 Halatın tambur yataklarına oturup oturmadığını,
Kontrol Ediniz !

2- Kullanım sırasında dikkat edilecek hususlar :

2.1 Vinci boşta çalıştırmak suretiyle normal çalışıp çalışmadığını izleyiniz.

2.2 Vinç kancasının; Kaldırılacak yükün tam ortasında olmasına dikkat ediniz.

2.3 Vince kapasitesinden fazla yük yüklemeyiniz.

2.4 Kancanın; kaldırılacak yüke iyi bağlanmış olmasına dikkat ediniz.

2.5 Yükü 5-10 cm. kaldırmak suretiyle bekletiniz.Frenlerin tutup tutmadığını izleyiniz.

2.6 Yükü kaldırma veya indirme sırasında vinci olumsuz etkileyecek sert hareket ve manevralardan kaçınınız.

2.7 Hiçbir zaman kaldırılan veya indirilen yükün altında durmayınız.

2.8 Kaldırılan yükü uzun süre askıda tutmayınız.

3- Dikkat edilmesi gerekli diğer hususlar :

3.1 Vinci, küçük de olsa arızalanma durumunda kullanmayarak ilgililere derhal haber veriniz.

3.2 Periyodik bakım ve kontrol çalışmalarının süresi içinde yapılmış olmasına dikkat ediniz.

3.3 Toz bulunmayan ortamlarda halatın yağlı durumda bulunmasını sağlayınız.

3.4 Halata hiçbir zaman çıplak elle müdahalede bulunmayınız.

3.5 Çalışma alanı içine başkalarının girmesine izin vermeyiniz. Copyright 2017 Asr Vinç Mühendislik San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından tüm hakları saklıdır.